Pigwa

Gruszki czy jabłka a może to pigwy? Tak owoce pigwy przypominają te owoce i często bywają mylone. Różnicą jest jednak smak, o ile wymienione owoce są słodkie na surowo, o tyle pigwa na surowo nie jest jadalna, ma bardzo cierpki i kwaśny smak.
Dodatkowo są tak twarde, że lepiej zębów nie łamać. Natomiast w przetworach owocowych, pigwa, niesie ze sobą ogromne walory smakowe, witaminy oraz wartości odżywcze. Dżemy, likiery, kompoty, nalewki – wszystko to nadaje się do zorganizowania z pigwy. Właściwości lecznicze to przede wszystkim duża dawka witaminy C.
Jeżeli zauważysz w sadzie 3-5 metrowe krzewy, to znak, że będą wydawać owoce pigwy. Zaraz obok owoców powinny być liście o owalnym kształcie, które w czasie rozwoju błyszczą się, kwiaty natomiast są białe lub bladoróżowe, w których znajdują się pestki koloru żółtego. Pigwa jak na roślinę przystało, ma swój okres rozwoju, wzrostu i wydawania owoców. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest poczekanie na owoce rośliny, ponieważ pigwa nadaje się do przetworów również w postaci liści, jednak warto poczekać na owoce. Oprócz witaminy C, pigwa w owocach zawiera też witaminy grupy B.

Kwiaty na urodziny

Działanie lecznicze pigwy pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, wszelkie dolegliwości z nim związane i pomaga w odchudzaniu. Jednocześnie pigwa jest dobrym elementem dekoracyjnym. Warto ją mieć w swoim ogrodzie i sadzie.

www.lfosn.org.pl